NOWOŚĆ! Suszone zioła w gałązkach i papryczki chili BIO marki Filippone!
Farma Gandolfo Filippone położona jest na wysokości tysiąca metrów nad poziomem morza,
w czystym środowisku Madonie Park, w sercu Sycylii. Wysokogórski klimat, czystość powietrza, gleby i wody czynią ten obszar idealnym miejscem do uprawy sycylijskich ziół i przypraw najwyższej jakości, takich jak oregano i koper włoski. Przekazywana z ojca na syna pasja do rolnictwa rodziny Filippone pozwoliła na stworzenie innowacyjnej firmy, która odkrywa na nowo najbardziej charakterystyczne dla śródziemnomorskiego klimatu aromatyczne rośliny, takie jak wawrzyn, szałwia, rozmaryn, tymianek, koper włoski, lawenda, z origanum vulgare w centrum produkcji.
Ta ostatnia wciąż rośnie dziko na terytorium Madonie, zamykając w swoim absolutnie wyjątkowym aromacie esencję autentycznej Sycylii. Autentyczna jak farma Gandolfo Filippone, która każdego dnia dba o zachowywanie przyjaznych dla środowiska metod uprawy pozostając tym samym wierną korzeniom prawdziwej, wiejskiej tradycji.
Właśnie z tego powodu produkty firmy Gandolfo Filippone posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego, Global GAP i GRASP oraz są chronione marką «panierenatura» Madonie Park.
W OFERCIE:
- Suszone oregano z Sycylii BIO w gałązkach 25g
- Suszony rozmaryn z Sycylii BIO w gałązkach 25g
- Suszone papryczki chili z Sycylii BIO 25g
Organiczne oregano Filippone o intensywnym aromacie uprawiane tradycyjnymi metodami w górach Madonie na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza. Zbieranie ręczne i pakowanie metodami rzemieślniczymi gwarantują jakość i zachowanie aromatu przez długi czas.
Oregano marki Filippone uprawiane jest na otwartych polach w wysokich górach (1000m npm), na terenie Parku Madonie. Właśnie wysokość jest jednym z najistotniejszych elementów gwarantujących wysoką jakość uprawy, o czym świadczy etymologia samego słowa. W rzeczywistości origanum pochodzi od „òros” (= góra) i „ganào” (= jestem zachwycony). Najtrafniejsze interpretacje sprowadzają pochodzenie nazwy do pojęcia „zachwytu górą” lub piękna, jasności, ornamentu, radości z góry lub dobrego wzrostu w górach i na wyższych poziomach obszarów nasłonecznionych. Właśnie w odniesieniu do tego ostatniego znaczenia nasze Oregano, naturalna ozdoba gór Madonie, znajduje w tym konkretnym miejscu naturalne środowisko do niezakłóconego wzrostu i osiągnięcia niepowtarzalnego aromatu, charakterystycznego smaku i wszystkich jego właściwości.
ZASTOSOWANIE
Ma szerokie zastosowanie w kuchni śródziemnomorskiej. Szczególnie dobrze nadaje się do przyprawiania pizzy, sałatek, ziemniaków oraz konserwowych w oleju lub occie mięs i ryb.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Oregano jest tradycyjnie znane z różnych właściwości terapeutycznych, takich jak właściwości antyseptyczne, wspomagające proces trawienia, tłumiące kaszel, łagodzące bóle brzucha. Obecnie potwierdza się też obecność właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających szczególnie ważnych w walce z wolnymi rodnikami.
Organiczny rozmaryn Filippone o intensywnym aromacie uprawiany tradycyjnymi metodami w górach Madonie na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza. Zbieranie ręczne i pakowanie metodami rzemieślniczymi gwarantują jakość i zachowanie aromatu przez długi czas.
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.) to krzew należący do rodziny jasnotowatych, dziko rosnący wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to zimozielony krzew o bardzo cienkich, liniowych i bezszypułkowych liściach, których kolor na górnej stronie jest błyszczący i zielony, natomiast na dolnej wygląda jakby był prawie biały, porośnięty meszkiem. Kwitnie od marca do października, a jego kwiaty są drobne, zebrane w grona, purpurowo-niebieskie z liliowymi odcieniami. Nazwa Rosemary według niektórych źródeł pochodzi od Rosae maris (róża morska), według innych źródeł od Ros Marinus czyli morskiej rosy.
ZASTOSOWANIE
Rozmaryn należy do najczęściej stosowanych ziół, zwłaszcza w diecie śródziemnomorskiej, ze względu na swój niepowtarzalny aromat, ale również dlatego, że poprawia trawienie tłuszczów. Świeże liście są siekane, a suszone przed użyciem są kruszone w celu wydobycia większej ilości aromatu. Idealnie sprawdza się w towarzystwie mięs i ryb. Rozmaryn często używany jest jako przyprawa do grillowania i marynat: łączony zazwyczaj z jagnięciną, wołowiną, królikiem, kaczką i gęsią. Kwiat używany jest do przyprawiania sałatek. Świeże lub suszone liście dodawane są do wielu potraw, takich jak pieczenie, sosy, dania z ziemniaków i rustykalnych wypieków. Świetnie smakuje w połączeniu z oliwą i świeżym pieczywem. Gałązki rozmarynu są również używane do aromatyzowania oliwy z oliwek i octu.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Rozmaryn zawsze był uważany za roślinę bogatą w właściwości lecznicze. Przypisuje się mu działanie pobudzające i wzmacniające oraz właściwości antyseptyczne, przeciwpasożytnicze i przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwutleniające, a także wspomagające trawienie, szczególnie w przypadku nadmiernych wzdęć. Ponadto ma korzystny wpływ na wątrobę.
Ekologiczna ostra papryczka chilli Filippone uprawiana zgodnie z tradycją. Zbieranie ręczne i pakowanie metodami rzemieślniczymi gwarantują jakość i zachowanie aromatu przez długi czas.
HISTORIA
Naukowa nazwa papryczki chilli to Capsicum. Capsicum L. to roślina należąca do rodziny psiankowatych, pochodząca z Ameryki, ale współcześnie uprawiana na całym świecie, oprócz pieprzu obejmuje różnego rodzaju ostre, ozdobne i słodkie papryczki chilli. Capsicum to krzew lub roślina zielna, wieloletnia w miejscach swojego pochodzenia, ale bardzo często jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Wygląda jak mały krzew z owocami zwanymi papryką ze względu na podobieństwo w smaku do pieprzu. Kolor owoców waha się od żółtego do zielonego, przechodząc przez pomarańczowy do czerwonego. Etymologia łacińskiej nazwy Capsicum wywodzi się prawdopodobnie od słowa capsa, oznaczającego pudełko, a swoją nazwę zawdzięcza szczególnemu kształtowi owocu, który przypomina pudełko z nasionami w środku. Według innych pochodzi od greckiego słowa kapto, które oznacza „gryźć”, z wyraźnym odniesieniem do uczucia „gryzienia” języka podczas jedzenia. Papryczka chili była używana już od czasów starożytnych. Ze świadectw znalezisk archeologicznych wiemy, że już w 5500 r. p.n.e. była znana w Meksyku jako roślina uprawna i była jedyną przyprawą używaną przez rdzennych mieszkańców Peru i Meksyku. Papryczka chili dotarła do Europy dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który przywiózł ją w 1493 roku podczas swojej drugiej podróży do Ameryki. Wszystkie gatunki można uprawiać we Włoszech, a owoce zbierać latem i jesienią. Należy zużyć je zaraz po zbiorze, aby nie straciły swoich właściwości. Można zakonserwować je w oleju, w postaci proszku (po wysuszeniu na słońcu) lub po prostu dobrze wysuszyć lub zamrozić.
ZASTOSOWANIE
Papryczkę chili można spożywać świeżą, suszoną, wędzoną lub gotowaną; konserwuje się ją także w oleju, occie, soku pomidorowym i w postaci dżemu. Jednym z popularnych przysmaków na bazie tej przyprawy jest krem z papryczek chili używany do przyrządzania bruschetty, przekąsek, sosów i past, a prawdziwym klasykiem kuchni włoskiej jest makaron z czosnkiem, oliwą i papryczką chili, czyli słynne spaghetti aglio, olio e peperoncino.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Papryczka chili ma właściwości przeciwutleniające i pomaga zwalczać uszkodzenia spowodowane starzeniem się komórek i tkanek. Zawiera wiele witamin i minerałów stymulujących produkcję soków żołądkowych i poprawiających trawienie. Ponadto kapsaicyna poprawia krążenie krwi, łagodząc ból i stany zapalne.
Produkty dostępne online na www.idelikatesy24.pl.